1,2-Dichloroethylene, mixture of cis and trans
ALDRICH/D62403 - 98%
Synonym: 1,2-Dichloroethene; Acetylene dichloride; sym-Dichloroethylene
CAS Number: 540-59-0
Empirical Formula (Hill Notation): C2H2Cl2
Molecular Weight: 96.94
EC Number: 208-750-2
MDL Number: MFCD00062942
Linear Formula: ClCH=CHCl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 48-60 °C (lit.) |
| density | 1.265 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C2H2Cl2/c3-1-2-4/h1-2H |
| InChI key | KFUSEUYYWQURPO-OWOJBTEDSA |
| mp | −57 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClC=CCl |
| vapor pressure | 5.32 psi ( 20 °C) |
| Application: | 1,2-Dichloroethylene, mixture of cis and trans can be used as a reactant to synthesize: • Chloro-enynes from terminal alkynes via Sonogashira coupling. • Trichloroethyl alkyl ketones by reacting with acyl chlorides via Friedel-Crafts reaction in the presence of aluminum chloride. • (Ethenediyl)bis[thiazol |
| General description: | 1,2-Dichloroethylene, also known as acetylene dichloride, is a chlorinated aliphatic hydrocarbon that is commonly used as an extraction solvent and as a chemical intermediate for other chlorinated solvents and compounds. |
| Packaging: | 25, 100 mL in ampule |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H332 - H412 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P273 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20-52/53 |
| Safety Statements | 7-16-29-61 |
| RIDADR | UN1150 - class 3 - PG 2 - 1,2-Dichloroethylene |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 42.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 6 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 48-60 °C (lit.) |
| mp | −57 °C (lit.) |
| Density | 1.265 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



