2,3-Dichloro-5,6-dicyano-p-benzoquinone
ALDRICH/D60400 - 98%
Synonym: 4,5-
CAS Number: 84-58-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8Cl2N2O2
Molecular Weight: 227.00
EC Number: 201-542-2
MDL Number: MFCD00001593
Linear Formula: C8Cl2N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C8Cl2N2O2/c9-5-6(10)8( |
| InChI key | HZNVUJQVZSTENZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 210-215 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: oxidant |
| SMILES string | ClC1=C(Cl)C(=O)C(C#N)=C(C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2,3-Dichloro-5,6-dicyano-p-benzoquinone (DDQ) can be used as: • A deprotecting reagent for a variety of compounds, such as thioacetals, acetals, and ketals. • An electron-transfer reagent for the synthesis of quinolines from imines and alkynes or alkenes. • An effective reagent for the benzylic and allylic C−H functionalization. • An oxidizing agent for the synthesis of functionalized furans and benzofurans. • A reagent with Ph3P in an efficient synthesis of 1,2-benzisoxazoles. |
| Packaging: | 5, 10, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P310 - P405 - P501 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 25-29 |
| Safety Statements | 22-24/25-37-45 |
| RIDADR | UN 3439 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH029 |
| Purity | 98% |
| mp | 210-215 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352117 |


