2,6-Dichlorobenzonitrile
ALDRICH/D57558 - 97%
Synonym: Dichlobenil
CAS Number: 1194-65-6
Empirical Formula (Hill Notation): C7H3Cl2N
Molecular Weight: 172.01
EC Number: 214-787-5
MDL Number: MFCD00001781
Linear Formula: Cl2C6H3CN
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C7H3Cl2N/c8-6-2-1-3-7( |
| InChI key | YOYAIZYFCNQIRF-UHFFFAOYSA |
| mp | 143-146 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1cccc(Cl)c1C#N |
| Application: | 2,6-Dichlorobenzonitrile can be used as a starting material to synthesize: • 2,6-Dichlorobenzaldehyd • 5-(2,6-Dichlorophenyl)-2H-tetrazole via gold-catalyzed nucleophilic (3 + 2) cycloaddition reaction with sodium azide. • 2,6-Dichlorobenzamide via hydrolysis using potassium tert-butoxide as a catalyst. • Chloro-aminoindazole by reacting with hydrazine monohydrate. • 2,6-Dichlorobenzenecarboselenoamide by treating with Woollins′ reagent. |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H312 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P302 + P352 + P312 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 21-51/53 |
| Safety Statements | 36/37-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 143-146 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



