N,N′-Dibutylthiourea
ALDRICH/D49598 - 97%
CAS Number: 109-46-6
Empirical Formula (Hill Notation): C9H20N2S
Molecular Weight: 188.33
EC Number: 203-674-6
MDL Number: MFCD00004926
Linear Formula: CH3(CH2)3NHCSNH(CH2)3CH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H20N2S/c1-3-5-7-10-9 |
| InChI key | KFFQABQEJATQAT-UHFFFAOYSA |
| mp | 63-65 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCCNC(=S)NCCCC |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 63-65 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


