1,10-Dibromodecane
ALDRICH/D39800 - 97%
Synonym: Decamethylene dibromide
CAS Number: 4101-68-2
Empirical Formula (Hill Notation): C10H20Br2
Molecular Weight: 300.07
EC Number: 223-871-0
MDL Number: MFCD00000222
Linear Formula: Br(CH2)10Br
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 160 °C/15 mmHg (lit.) |
| density | 1.335 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C10H20Br2/c11-9-7-5-3- |
| InChI key | GTQHJCOHNAFHRE-UHFFFAOYSA |
| mp | 25-27 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | BrCCCCCCCCCCBr |
| Application: | 1,10-Dibromodecane is used: • as a reactant in the Wurtz-type reaction during the synthesis of polyethylene |
| Application: |
|
| General description: | 1,10-Dibromodecane, also known as Decamethylene dibromide, is an aromatic and aliphatic monomer, often utilized in the polymerization reaction to synthesize high molecular weight polysulfides through polycondensation. |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 233.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 112 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 160 °C/15 mmHg (lit.) |
| mp | 25-27 °C (lit.) |
| Density | 1.335 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

