Dibenzyl phosphite
ALDRICH/D36607 - technical grade
Synonym: Dibenzyl phosphonate
CAS Number: 17176-77-1
Empirical Formula (Hill Notation): C14H15O3P
Molecular Weight: 262.24
EC Number: 241-226-1
MDL Number: MFCD00004774
Linear Formula: (C6H5CH2O)2P(O)H
Product Type: Chemical
| bp | 110-120 °C/0.01 mmHg (lit.) |
| density | 1.187 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C14H15O3P/c15-18(16-11 |
| InChI key | MIBXHGZAARWAGI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=[PH](OCc1ccccc1)OCc2ccc |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| bp | 110-120 °C/0.01 mmHg (lit.) |
| Density | 1.187 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


