2,2-Dimethylsuccinic acid
ALDRICH/D186007 - 99%
CAS Number: 597-43-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O4
Molecular Weight: 146.14
EC Number: 209-899-6
MDL Number: MFCD00004196
Linear Formula: HOOCCH2C(CH3)2COOH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C6H10O4/c1-6(2,5(9)10) |
| InChI key | GOHPTLYPQCTZSE-UHFFFAOYSA |
| mp | 138-142 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(CC(O)=O)C(O)=O |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 138-142 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


