2,6-Dimethylpiperazine
ALDRICH/D179809 - 97%
CAS Number: 108-49-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H14N2
Molecular Weight: 114.19
EC Number: 203-588-9
MDL Number: MFCD00005956
Linear Formula: C6H14N2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 162 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C6H14N2/c1-5-3-7-4-6(2 |
| InChI key | IFNWESYYDINUHV-UHFFFAOYSA |
| mp | 108-111 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1CNCC(C)N1 |
| Other Notes: | Remainder water |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN1325 - class 4.1 - PG 2 - Flammable solids, organic, n.o.s., H |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 113.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 45 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 162 °C (lit.) |
| mp | 108-111 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



