2,6-Dimethylphenol
ALDRICH/D174904 - ≥99.5%
Synonym: 2-Hydroxy-m-xylene; vic.-m-Xylenol
CAS Number: 576-26-1
Empirical Formula (Hill Notation): C8H10O
Molecular Weight: 122.16
EC Number: 209-400-1
MDL Number: MFCD00002240
Linear Formula: (CH3)2C6H3OH
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.5% |
| autoignition temp. | 1110 °F |
| bp | 203 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C8H10O/c1-6-4-3-5-7(2) |
| InChI key | NXXYKOUNUYWIHA-UHFFFAOYSA |
| mp | 43-45 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cc1cccc(C)c1O |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 - H314 - H335 - H411 |
| Precautionary statements | P260 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 24/25-34-51/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 2261 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 186.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 86 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.5% |
| bp | 203 °C (lit.) |
| mp | 43-45 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |




