2,3-Dimethylphenol
ALDRICH/D174009 - 98%
Synonym: 3-Hydroxyl-o-xylene; vic.-o-Xylenol
CAS Number: 526-75-0
Empirical Formula (Hill Notation): C8H10O
Molecular Weight: 122.16
EC Number: 208-395-3
MDL Number: MFCD00002227
Linear Formula: (CH3)2C6H3OH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 217 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C8H10O/c1-6-4-3-5-8(9) |
| InChI key | QWBBPBRQALCEIZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 70-73 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1cccc(O)c1C |
| vapor density | 4.23 (vs air) |
| Application: | • Removal of phenolic compounds from aqueous solutions using poly (styrene-co-divinylbenzen![]() • Adsorption of phenol or phenol derivatives onto styrene-1%(15%) divinylbenzene polymeric adsorbents functionalized with aminopropyl (benzyl) phosphonic: Focuses on the removal of 2,3-dimethylphenol from aqueous solutions, highlighting the efficiency of newly developed adsorbents (R Ardelean et al., 2016 ![]() • Carpe diene! Europium-catalyzed and rearrangements of aryl-pentadienyl ethers: Describes a study where 2,3-dimethylphenol was used to test the catalytic properties of Europium in organic reactions (M Kaiser et al., 2023 ![]() |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 - H314 - H411 |
| Precautionary statements | P260 - P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 24/25-34-51/53 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 2261 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 203.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 95 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 217 °C (lit.) |
| mp | 70-73 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |




