2,3-Dimethylnaphthalene
ALDRICH/D170801 - 97%
CAS Number: 581-40-8
Empirical Formula (Hill Notation): C12H12
Molecular Weight: 156.22
EC Number: 209-463-5
MDL Number: MFCD00004119
Linear Formula: C10H6(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 269 °C (lit.) |
| form | flakes |
| InChI | 1S/C12H12/c1-9-7-11-5-3-4 |
| InChI key | WWGUMAYGTYQSGA-UHFFFAOYSA |
| mp | 103-104 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1cc2ccccc2cc1C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 269 °C (lit.) |
| mp | 103-104 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


