1,3-Dimethylnaphthalene
ALDRICH/D170208 - 96%
CAS Number: 575-41-7
Empirical Formula (Hill Notation): C12H12
Molecular Weight: 156.22
EC Number: 209-384-6
MDL Number: MFCD00004036
Linear Formula: C10H6(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 263 °C (lit.) |
| density | 0.982 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C12H12/c1-9-7-10(2)12- |
| InChI key | QHJMFSMPSZREIF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1cc(C)c2ccccc2c1 |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H410 |
| Precautionary statements | P273 - P501 |
| Hazard Codes | N |
| Risk Statements | 50/53 |
| Safety Statements | 60-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 228.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 109 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| bp | 263 °C (lit.) |
| Density | 0.982 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


