Dimethyl methylphosphonate
ALDRICH/D169102 - ≥98%
Synonym: Dimethoxymethyl phosphine oxide; Fyrol DMMP; Methanephosphonic acid dimethyl ester; NSC 62240; Reoflam DMMP
CAS Number: 756-79-6
Empirical Formula (Hill Notation): C3H9O3P
Molecular Weight: 124.08
EC Number: 212-052-3
MDL Number: MFCD00008349
Linear Formula: CH3P(O)(OCH3)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| bp | 181 °C (lit.) |
| density | 1.145 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C3H9O3P/c1-5-7(3,4)6-2 |
| InChI key | VONWDASPFIQPDY-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| refractive index | n |
| SMILES string | COP(C)(=O)OC |
| vapor pressure | <0.1 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Reagent used in the conversion of esters to ketophosphonates. |
| Application: | Used to test SXFA-coated SAW chemical sensors for organophosphorous compound detection Used as a chemical agent simulant for testing of protective performance of PSS membranes and functionalized sorbent membranes Reactant for photocatalytic oxidation Additive for synthesis of: • Flame retardant high phosphorous containing unsaturated polyester resin • UV-cured epoxy acrylate / microencapsulated phase change material |
| General description: | Dimethyl methylphosphonate is a phosphorus-containing organic compound, commonly used as a flame retardant. It is also used in the preparation of β-ketophosphonates from esters. |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H319 - H340 - H361f |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 46-36-62 |
| Safety Statements | 53-26-45 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 156.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 69 °C - closed cup |
| Purity | ≥98% |
| bp | 181 °C (lit.) |
| Density | 1.145 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352108 |



