Dimethylmalonic acid
ALDRICH/D168009 - 98%
CAS Number: 595-46-0
Empirical Formula (Hill Notation): C5H8O4
Molecular Weight: 132.11
EC Number: 209-867-1
MDL Number: MFCD00004193
Linear Formula: (CH3)2C(COOH)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C5H8O4/c1-5(2,3(6)7)4( |
| InChI key | OREAFAJWWJHCOT-UHFFFAOYSA |
| mp | 191-193 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C(O)=O)C(O)=O |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 191-193 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

