5,5-Dimethylhydantoin
ALDRICH/D161403 - 97%
Synonym: Fennosurf 300; 4,4-
CAS Number: 77-71-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H8N2O2
Molecular Weight: 128.13
EC Number: 201-051-3
MDL Number: MFCD00005266
Linear Formula: C5H8N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C5H8N2O2/c1-5(2)3(8)6- |
| InChI key | YIROYDNZEPTFOL-UHFFFAOYSA |
| mp | 174-177 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC1(C)NC(=O)NC1=O |
| Application: | Reactant for synthesis of: • N-chloroheterocyclic antimicrobials • β-Amino alcohols as inhibitors of antitubercular target N-acetyltransferase • Second-generation selective inhibitors of hepatitis C virus NS3 serine protease • Rechargeable biocidal cellulose • N-chlorohydantoins Reactant for asymmetric chlorolactonization reactions |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 174-177 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

