N,N′-Dimethyl-1,6-hexanediamine
ALDRICH/D161101 - 98%
Synonym: 1,6-
CAS Number: 13093-04-4
Empirical Formula (Hill Notation): C8H20N2
Molecular Weight: 144.26
EC Number: 236-005-1
MDL Number: MFCD00008293
Linear Formula: CH3NH(CH2)6NHCH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 96 °C/14 mmHg (lit.) |
| density | 0.807 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H20N2/c1-9-7-5-3-4-6 |
| InChI key | MDKQJOKKKZNQDG-UHFFFAOYSA |
| mp | 15-18 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CNCCCCCCNC |
| Application: | N,N′-Dimethyl-1,6-hexanediam • Hydroxyurethane by reacting with propylene carbonate. • N,N′-dimethyl, N,N′-di(methacryloxy ethyl)-1,6-hexanediamine (NDMH), a monomer applicable as both a co-initiator and a reactive diluent for dental resins. • Degradable poly(amino alcohol ester) polymer by nucleophilic addition with diglycidyl adipate for the potential use in gene transfection vectors. |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 186.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 86 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 96 °C/14 mmHg (lit.) |
| mp | 15-18 °C (lit.) |
| Density | 0.807 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


