Sodium dimethyldithiocarbamate hydrate
ALDRICH/D156604 - 98%
Synonym: Dimethyldithiocarbamic acid sodium salt
CAS Number: 207233-95-2
Empirical Formula (Hill Notation): C3H6NNaS2 · xH2O
Molecular Weight: 143.21 (anhydrous basis)
EC Number: 204-876-7
MDL Number: MFCD00150728
Linear Formula: (CH3)2NCSSNa · aq
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C3H7NS2.Na.H2O/c1-4(2) |
| InChI key | RJCVAPZBRKHUSV-UHFFFAOYSA |
| mp | 120-122 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [H]O[H].CN(C)C(=S)S[Na] |
| Application: | Chelating agent |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H319 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 120-122 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


