2,2-Dimethyl-1,3-dioxolane
ALDRICH/D155624 - 98%
Synonym: Acetone ethylene acetal; Acetone ethylene ketal
CAS Number: 2916-31-6
Empirical Formula (Hill Notation): C5H10O2
Molecular Weight: 102.13
EC Number: 220-842-4
MDL Number: MFCD00014106
Linear Formula: C5H10O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 92-93 °C (lit.) |
| density | 0.926 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C5H10O2/c1-5(2)6-3-4-7 |
| InChI key | SIJBDWPVNAYVGY-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC1(C)OCCO1 |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 |
| Precautionary statements | P210 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 16 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 35.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 2 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 92-93 °C (lit.) |
| Density | 0.926 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


