3,3′-Dimethylbiphenyl
ALDRICH/D151009 - 99%
Synonym: m,m′-Bitoluene
CAS Number: 612-75-9
Empirical Formula (Hill Notation): C14H14
Molecular Weight: 182.26
EC Number: 210-319-9
MDL Number: MFCD00008534
Linear Formula: CH3C6H4C6H4CH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 286 °C/713 mmHg (lit.) |
| density | 0.999 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C14H14/c1-11-5-3-7-13( |
| InChI key | GVEDOIATHPCYGS-UHFFFAOYSA |
| mp | 5-7 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1cccc(c1)-c2cccc(C)c2 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 286 °C/713 mmHg (lit.) |
| mp | 5-7 °C (lit.) |
| Density | 0.999 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

