2,6-Dimethylaniline
ALDRICH/D146005 - 99%
Synonym: 2,6-Xylidine; 2-
CAS Number: 87-62-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11N
Molecular Weight: 121.18
EC Number: 201-758-7
MDL Number: MFCD00007747
Linear Formula: (CH3)2C6H3NH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 214 °C/739 mmHg (lit.) |
| density | 0.984 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H11N/c1-6-4-3-5-7(2) |
| InChI key | UFFBMTHBGFGIHF-UHFFFAOYSA |
| mp | 10-12 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1cccc(C)c1N |
| vapor pressure | <0.01 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | 2,6-Dimethylaniline can react with: • 1-Naphthaldehyde to form an intermediate, bis(4-amino-3,5-dimethylp • n-Butyllithium to form lithium 2,6-dimethylanilide, which can be utilized to form various RhII anilide complexes. |
| Packaging: | 5, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H335 - H351 - H411 |
| Precautionary statements | P201 - P273 - P280 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 20/21/22-37/38-40-51/53 |
| Safety Statements | 23-25-36/37-61 |
| RIDADR | UN 1711 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 195.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 91 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 214 °C/739 mmHg (lit.) |
| mp | 10-12 °C (lit.) |
| Density | 0.984 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




