2,3-Dimethylaniline
ALDRICH/D145807 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 87-59-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11N
Molecular Weight: 121.18
EC Number: 201-755-0
MDL Number: MFCD00007732
Linear Formula: (CH3)2C6H3NH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 221-222 °C (lit.) |
| density | 0.993 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H11N/c1-6-4-3-5-8(9) |
| InChI key | VVAKEQGKZNKUSU-UHFFFAOYSA |
| mp | 2.5 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1cccc(N)c1C |
| vapor density | 4.2 (vs air) |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H373 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 - P314 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 23/24/25-33-51/53 |
| Safety Statements | 28-36/37-45-61 |
| RIDADR | UN 1711 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 204.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 96 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 221-222 °C (lit.) |
| mp | 2.5 °C (lit.) |
| Density | 0.993 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




