N,N-Dimethylaniline
ALDRICH/D145750 - 99%
Synonym: N,N-Dimethylphenylamine; DMA; Dimethylaniline; Dimethylphenylamine
CAS Number: 121-69-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11N
Molecular Weight: 121.18
EC Number: 204-493-5
MDL Number: MFCD00008304
Linear Formula: C6H5N(CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 193-194 °C (lit.) |
| density | 0.956 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C8H11N/c1-9(2)8-6-4-3- |
| InChI key | JLTDJTHDQAWBAV-UHFFFAOYSA |
| mp | 1.5-2.5 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CN(C)c1ccccc1 |
| Application: | N,N-dimethylaniline (DMA) may be used as a catalyst for reductive lithiation. |
| Application: | Reagent in new methodology for symmetrical and unsymmetrical photoconductor squaranes. |
| General description: | N,N-dimethylaniline (DMA) is N,N-disubstituted aniline. The thermo-physical and thermodynamic properties of the binary mixtures of DMA with anisole (ANS) and tert-butyl methyl ether (MTBE) have been reported. In acidic buffers it forms N,N,N′,N′-tetramethylbenzidine at a platinum electrode due anodic oxidation. DMA combines with diazonium salts to form methyl orange under alkaline condition. It forms ortho- and para-nitro derivatives via nitration reaction using N-bromosuccinimide/silver( |
| Legal Information: | DuPont product |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H351 - H411 |
| Precautionary statements | P261 - P273 - P280 - P301 + P310 - P311 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 23/24/25-40-51/53 |
| Safety Statements | 28-36/37-45-61 |
| RIDADR | UN 2253 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 167.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 75 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 193-194 °C (lit.) |
| mp | 1.5-2.5 °C (lit.) |
| Density | 0.956 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




