3-Dimethylamino-1-propanol
ALDRICH/D144401 - 99%
CAS Number: 3179-63-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H13NO
Molecular Weight: 103.16
EC Number: 221-659-2
MDL Number: MFCD00002945
Linear Formula: (CH3)2N(CH2)3OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 163-164 °C (lit.) |
| density | 0.872 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C5H13NO/c1-6(2)4-3-5-7 |
| InChI key | PYSGFFTXMUWEOT-UHFFFAOYSA |
| refractive index | n |
| SMILES string | CN(C)CCCO |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | UN 1987C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 105.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 41 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 163-164 °C (lit.) |
| Density | 0.872 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



