3-(Dimethylamino)phenol
ALDRICH/D144002 - 97%
Synonym: N,N-
CAS Number: 99-07-0
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11NO
Molecular Weight: 137.18
EC Number: 202-727-0
MDL Number: MFCD00002264
Linear Formula: (CH3)2NC6H4OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C8H11NO/c1-9(2)7-4-3-5 |
| InChI key | MESJRHHDBDCQTH-UHFFFAOYSA |
| mp | 82-84 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CN(C)c1cccc(O)c1 |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 298.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 148 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| mp | 82-84 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


