2-Chloro-N,N-dimethylpropylamine hydrochloride
ALDRICH/D142409 - 98%
Synonym: β-(Dimethylamino)isopropyl chloride hydrochloride; 2-
CAS Number: 4584-49-0
Empirical Formula (Hill Notation): C5H12ClN · HCl
Molecular Weight: 158.07
EC Number: 224-971-7
MDL Number: MFCD00012534
Linear Formula: CH3CHClCH2N(CH3)2 · HCl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| drug control | regulated under CDSA - not available from Sigma-Aldrich Canada |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H12ClN.ClH/c1-5(6)4- |
| InChI key | OCWGRWAYARCRTQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 187-190 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl.CC(Cl)CN(C)C |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 428.0 °F |
| Flash Point(C) | 220 °C |
| Purity | 98% |
| mp | 187-190 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


