1,10-Diaminodecane
ALDRICH/D14204 - 97%
Synonym: 1,10-Decanediamine; Decamethylenediamine
CAS Number: 646-25-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H24N2
Molecular Weight: 172.31
EC Number: 211-471-9
MDL Number: MFCD00008151
Linear Formula: NH2(CH2)10NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 140 °C/12 mmHg (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C10H24N2/c11-9-7-5-3-1 |
| InChI key | YQLZOAVZWJBZSY-UHFFFAOYSA |
| mp | 59-61 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NCCCCCCCCCCN |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-37 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3259PSN2 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 140 °C/12 mmHg (lit.) |
| mp | 59-61 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


