3,3-Dimethylacrylic acid
ALDRICH/D138606 - 97%
Synonym: 3-Methyl-2-butenoic acid; 3,3-Dimethylacrylic acid; 3-Methylcrotonic acid; Senecioic acid
CAS Number: 541-47-9
Empirical Formula (Hill Notation): C5H8O2
Molecular Weight: 100.12
EC Number: 208-782-7
MDL Number: MFCD00004366
Linear Formula: (CH3)2C=CHCOOH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 194-195 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C5H8O2/c1-4(2)3-5(6)7/ |
| InChI key | YYPNJNDODFVZLE-UHFFFAOYSA |
| mp | 65-70 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(C)=CC(O)=O |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 37/38-41 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 200.1 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 93.4 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 194-195 °C (lit.) |
| mp | 65-70 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



