Dimethyl acetylenedicarboxylate
ALDRICH/D138401 - 95%
Synonym: Dimethyl 2-butynedioate
CAS Number: 762-42-5
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6O4
Molecular Weight: 142.11
EC Number: 212-098-4
MDL Number: MFCD00008456
Linear Formula: CH3OCOC≡CCO2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 95-98 °C/19 mmHg (lit.) |
| density | 1.156 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H6O4/c1-9-5(7)3-4-6( |
| InChI key | VHILMKFSCRWWIJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(=O)C#CC(=O)OC |
| Application: | Versatile dienophile used in Diels-Alder reactions. |
| General description: | Dimethyl acetylenedicarboxylate (DMAD) is an ester utilized as a dienophile and a dipolarophile in cycloaddition reactions. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 |
| Precautionary statements | P270 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 23-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 186.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 86 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 95-98 °C/19 mmHg (lit.) |
| Density | 1.156 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



