1,2-Dimethoxy-4-propenylbenzene
ALDRICH/D136905 - 99%
Synonym: Isoeugenyl methyl ether
CAS Number: 93-16-3
Empirical Formula (Hill Notation): C11H14O2
Molecular Weight: 178.23
EC Number: 202-224-6
MDL Number: MFCD00009282
Linear Formula: CH3CH=CHC6H3(OCH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 262-264 °C (lit.) |
| density | 1.05 g/mL at 25 °C (lit.) |
| description | mixture of isomers |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C11H14O2/c1-4-5-9-6-7- |
| InChI key | NNWHUJCUHAELCL-SNAWJCMRSA |
| mp | 98-100 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COc1ccc(C=CC)cc1OC |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 262-264 °C (lit.) |
| mp | 98-100 °C (lit.) |
| Density | 1.05 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

