3,4-Dimethoxyphenylacetic acid
ALDRICH/D135909 - 98%
Synonym: Homoveratric acid; 3,4-
CAS Number: 93-40-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12O4
Molecular Weight: 196.20
EC Number: 202-244-5
MDL Number: MFCD00004335
Linear Formula: (CH3O)2C6H3CH2CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C10H12O4/c1-13-8-4-3-7 |
| InChI key | WUAXWQRULBZETB-UHFFFAOYSA |
| mp | 96-98 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(CC(O)=O)cc1OC |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 96-98 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

