Corning® plate stirrers
ALDRICH/CLS6795210 - 4 x 5 inch top PC-210 stirrer, pyroceram glass-ceramic top, 120V/60Hz, 1/cs
Synonym: magnetic plate stirrers; plate stirrers
Product Type: Equipment/Book
| AC/DC input | 120 V AC, US 3-pin plug |
| availability | not available in EU |
| color | none |
| feature | number of stirring positions: 1 |
| lid: no | |
| H × W × D | 4.4 in. × 5.8 in. × 7.3 in. |
| manufacturer/tradename | Corning 6795-210 |
| packaging | case of 1 |
| pack of 1 | |
| plate W × L | 4 in. × 5 in. |
| sterility | non-sterile |
| stirring range measuring range | 60-1100 rpm |
| weight | 2 kg |
| General description: | These Corning stirrers have a durable glass-ceramic 4 x 5 inch Pyroceram® top and offer superior performance and reliability in a low profile, space-saving design. Exclusive closed-loop stirring control monitors and regulates the stirring speed for aqueous, viscous, or semi-solid solutions. A stronger, larger magnet improves stir bar coupling and stirring capability. They operate on 120V/60Hz and are UL and CUL approved to meet needs in North America and other locations with similar requirements. Performance and versatility are ensured with features such as: -Microprocessor controlled to automatically adjust motor strength to any solution. Enclosed electronics design protects components, improves performance, and prolongs product life. |
| Legal Information: | Corning is a registered trademark of Corning, Inc. |
| Legal Information: | Pyroceram is a registered trademark of Corning, Inc. |
| Other Notes: | Includes 1 x 3/8 inch stir bar |
| UNSPSC | 41103803 |
