Cycloheptane
ALDRICH/C98403 - 98%
CAS Number: 291-64-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H14
Molecular Weight: 98.19
EC Number: 206-030-2
MDL Number: MFCD00004147
Linear Formula: C7H14
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 118.5 °C (lit.) |
| density | 0.811 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H14/c1-2-4-6-7-5-3-1 |
| InChI key | DMEGYFMYUHOHGS-UHFFFAOYSA |
| mp | −12 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C1CCCCCC1 |
| vapor pressure | 44 mmHg ( 37.7 °C) |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P301 + P310 - P331 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-65 |
| Safety Statements | 16-23-24/25-62 |
| RIDADR | UN 2241 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 42.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 6 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 118.5 °C (lit.) |
| mp | −12 °C (lit.) |
| Density | 0.811 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



