4-Cyanophenol
ALDRICH/C94009 - 95%
Synonym: 4-
CAS Number: 767-00-0
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5NO
Molecular Weight: 119.12
EC Number: 212-175-2
MDL Number: MFCD00002312
Linear Formula: NCC6H4OH
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C7H5NO/c8-5-6-1-3-7(9) |
| InChI key | CVNOWLNNPYYEOH-UHFFFAOYSA |
| mp | 110-113 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc(cc1)C#N |
| Application: | 4-Cyanophenol is a precursor for the synthesis of a vasodilator, Levcromakalim. Bromination of 4-cyanophenol results in bromoxynil, a commercial herbicide. It can also be used as a component of deep eutectic solvent (DES) mixture. |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 95% |
| mp | 110-113 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


