Indole-5-carbonitrile
ALDRICH/C92006 - 99%
Synonym: 5-Cyanoindole
CAS Number: 15861-24-2
Empirical Formula (Hill Notation): C9H6N2
Molecular Weight: 142.16
EC Number: 239-986-4
MDL Number: MFCD00005669
Linear Formula: C9H6N2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H6N2/c10-6-7-1-2-9-8 |
| InChI key | YHYLDEVWYOFIJK-UHFFFAOYSA |
| mp | 106-108 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | N#Cc1ccc2[nH]ccc2c1 |
| Application: | • Reactant for parallel synthesis of dihydroisoquinolines via silver and L-proline co-catalyzed three-component coupling reaction • Reactant for chemoselective and regioselective preparation of benzoyl indoles • Reactant for preparation of novel PPARα/γ dual agonists for potential treatment of metabolic syndrome and IDDM • Reactant for preparation of 4,5-dihydrocyclopenta[c]q • Reactant for preparation of vinylindoles by hydroarylation of alkynes using indium bromide catalyst • Reactant for gold catalyzed direct alkynylation using a benziodoxolone based hypervalent iodine reagent |
| Packaging: | 5, 10 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 106-108 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

