2-Cyanoethyl ether
ALDRICH/C91204 - 98%
Synonym: 3,3′-Oxydipropionitrile; 2,2′-Dicyanodiethyl ether; Bis(2-cyanoethyl) ether
CAS Number: 1656-48-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H8N2O
Molecular Weight: 124.14
EC Number: 216-750-9
MDL Number: MFCD00001960
Linear Formula: O(CH2CH2CN)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 110-112 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| density | 1.043 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H8N2O/c7-3-1-5-9-6-2 |
| InChI key | BCGCCTGNWPKXJL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | N#CCCOCCC#N |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 110-112 °C/0.5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.043 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

