4-Cyanobenzoic acid
ALDRICH/C89803 - 99%
Synonym: Terephthalic acid mononitrile
CAS Number: 619-65-8
Empirical Formula (Hill Notation): C8H5NO2
Molecular Weight: 147.13
EC Number: 210-606-9
MDL Number: MFCD00002528
Linear Formula: NCC6H4CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | liquid crystal |
| InChI | 1S/C8H5NO2/c9-5-6-1-3-7(4 |
| InChI key | ADCUEPOHPCPMCE-UHFFFAOYSA |
| mp | 219-221 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1ccc(cc1)C#N |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 219-221 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |


