trans-Cinnamic acid
ALDRICH/C80857 - ≥99%
Synonym: trans-3-Phenylacrylic acid; Cinnamic acid
CAS Number: 140-10-3
Empirical Formula (Hill Notation): C9H8O2
Molecular Weight: 148.16
EC Number: 205-398-1
MDL Number: MFCD00004369
Linear Formula: C6H5CH=CHCOOH
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| bp | 300 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C9H8O2/c10-9(11)7-6-8- |
| InChI key | WBYWAXJHAXSJNI-VOTSOKGWSA |
| mp | 132-135 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)C=Cc1ccccc1 |
| Application: | trans-Cinnamic acid can be used in the synthesis of: • A trans-cinnamic acid hydrazide derivative with potent anti-mycobacterial activity. • Cinnamate glycerides via homogeneous esterification reaction. • Styrene via biocatalytic decarboxylation by plant cell cultures. |
| Packaging: | 5, 250 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 320.0 °F |
| Flash Point(C) | 160 °C |
| Purity | ≥99% |
| bp | 300 °C (lit.) |
| mp | 132-135 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

