Cinnamamide, predominantly trans
ALDRICH/C80806 - 97%
CAS Number: 621-79-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9NO
Molecular Weight: 147.17
EC Number: 210-707-8
MDL Number: MFCD00008033
Linear Formula: C6H5CH=CHCONH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H9NO/c10-9(11)7-6-8- |
| InChI key | APEJMQOBVMLION-VOTSOKGWSA |
| mp | 148-150 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=C([H])c1ccccc1)C( |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 148-150 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


