Cinchonidine
ALDRICH/C80407 - 96%
Synonym: (−)-Cinchonidine
CAS Number: 485-71-2
Empirical Formula (Hill Notation): C19H22N2O
Molecular Weight: 294.39
EC Number: 207-622-3
MDL Number: MFCD00006783
Linear Formula: C19H22N2O
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C19H22N2O/c1-2-13-12-2 |
| InChI key | KMPWYEUPVWOPIM-KODHJQJWSA |
| mp | 204-206 °C (lit.) |
| optical activity | [α]23/D −109.2°, c = 1.5 in ethanol |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O[C@@H]([C@@H]1C[C@@H]2CC |
| Application: | The enantioselective hydrogenation of ethyl pyruvate in the presence of cinchonidine modified platinum/alumina catalyst leads to the enantiomeric excess of ethyl (R)-lactate. |
| General description: | Cinchonidine is a cinchona alkaloid, which belongs to the orthorhombic crystal system and P212121 space group. |
| Packaging: | 10, 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H317 - H319 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 63-22-43-48/22 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 204-206 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |


