Chrysin
ALDRICH/C80105 - ≥96.5%
Synonym: 5,7-Dihydroxyflavone
CAS Number: 480-40-0
Empirical Formula (Hill Notation): C15H10O4
Molecular Weight: 254.24
EC Number: 207-549-7
MDL Number: MFCD00006834
Linear Formula: C15H10O4
Product Type: Chemical
| λmax | 348 nm |
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| assay | ≥96.5% |
| color | beige |
| form | powder |
| InChI | 1S/C15H10O4/c16-10-6-11(1 |
| InChI key | RTIXKCRFFJGDFG-UHFFFAOYSA |
| mp | 284-286 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1cc(O)c2C(=O)C=C(Oc2c1) |
| solubility | 0.1 M NaOH: 0.008 g/L |
| storage temp. | room temp |
| Application: | • Chrysin has been used to study the effect of bioflavonoids on the inhibition of ATP synthase in Escherichia coli. • It has been used to study the effect of Chrysin on eIF4E (eukaryotic translation initiation factor 4E) expression in AGS cell (human gastric carcinoma cell) line. • It has been used to study the effect of chrysin on human ovarian cancer cells. |
| Biochem/physiol Actions: | Chrysin is a flavonoid and an analog of apigenin. It inhibits aromatase and also suppresses human immunodeficiency virus (HIV) activation in models with latent infection. Chrysin exhibits anti-inflammatory and anti-oxidant effects. This molecule induces apoptosis in various cells, thereby exhibiting cancer chemopreventive activity. Chrysin can modulate the activity of GABAA (Type-A γ-aminobutyric acid) and GABAC receptors, it downregulates expression of PCNA (proliferating cell nuclear antigen), reduces activity of CDK2 (cyclin-dependent kinase 2) and CDK4 and induces p38-MAPK (mitogen-activated protein kinase) activation. |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥96.5% |
| mp | 284-286 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12171500 |

