2-Methylbenzyl chloride
ALDRICH/C73303 - 99%
Synonym: α-Chloro-o-xylene
CAS Number: 552-45-4
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9Cl
Molecular Weight: 140.61
EC Number: 209-013-8
MDL Number: MFCD00000899
Linear Formula: CH3C6H4CH2Cl
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 197-199 °C (lit.) |
| density | 1.063 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H9Cl/c1-7-4-2-3-5-8( |
| InChI key | VQRBXYBBGHOGFT-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccccc1CCl |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 163.4 °F |
| Flash Point(C) | 73 °C |
| Purity | 99% |
| bp | 197-199 °C (lit.) |
| Density | 1.063 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


