4-Chlorostyrene
ALDRICH/C71203 - 97%, contains 500 ppm 4-tert-butylcatechol as inhibitor
CAS Number: 1073-67-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7Cl
Molecular Weight: 138.59
EC Number: 214-028-8
MDL Number: MFCD00000632
Linear Formula: H2C=CHC6H4Cl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 192 °C (lit.) |
| contains | 500 ppm 4-tert-butylcatechol as inhibitor |
| density | 1.155 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H7Cl/c1-2-7-3-5-8(9) |
| InChI key | KTZVZZJJVJQZHV-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Clc1ccc(C=C)cc1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| vapor pressure | 0.68 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | 4-Chlorostyrene was used in the following studies: • Study of chemical and biochemical properties of the vinyl group of styrene by the development of structure activity relationships (SAR). • Preparation of new bis(pyrazolyl)borato olefin complexes of copper(I). • To investigate the regioselectivity in the cationic Heck reaction of 4-substituted styrenes. |
| General description: | 4-Chlorostyrene is a para-halogenated styrene derivative. It undergoes graft copolymerization with acrylonitrile (AN) onto ethylene-propylene-diene terpolymer (EPDM) in the presence of benzoyl peroxide (initiator). |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H411 |
| Precautionary statements | P264 - P273 - P280 - P302 + P352 - P332 + P313 - P362 + P364 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 154.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 68 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 192 °C (lit.) |
| Density | 1.155 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |



