3-Chloro-1-propanethiol
ALDRICH/C68601 - 98%
Synonym: γ-Chloropropyl mercaptan; 3-
CAS Number: 17481-19-5
Empirical Formula (Hill Notation): C3H7ClS
Molecular Weight: 110.61
EC Number: 241-496-0
MDL Number: MFCD00004902
Linear Formula: Cl(CH2)3SH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 145.5 °C (lit.) |
| density | 1.136 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C3H7ClS/c4-2-1-3-5/h5H |
| InChI key | TZCFWOHAWRIQGF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | SCCCCl |
| Application: | • Solution-Phase Hybrid Passivation: 3-Chloro-1-propanethiolis used in the passivation of quantum dots to enhance the performance of infrared-band gap quantum dot solar cells, suggesting significant improvements in efficiency and stability (Mahajan et al., 2020). ![]() |
| General description: | 3-Chloro-1-propanethiol is a sulfur-containingcompound used as a building block in organic synthesis.It acts as a nucleophilic reagent in SN2 reactions. . |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39 |
| RIDADR | UN 3336PSN1A 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 109.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 43 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 145.5 °C (lit.) |
| Density | 1.136 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



