4-Chlorophenylhydrazine hydrochloride
ALDRICH/C65807 - ≥95%
CAS Number: 1073-70-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H7ClN2 · HCl
Molecular Weight: 179.05
EC Number: 214-030-9
MDL Number: MFCD00012943
Linear Formula: ClC6H4NHNH2 · HCl
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C6H7ClN2.ClH/c7-5-1-3- |
| InChI key | YQVZREHUWCCHHX-UHFFFAOYSA |
| mp | 216 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cl.NNc1ccc(Cl)cc1 |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | 216 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


