2-(4-Chlorophenyl)ethylamine
ALDRICH/C65408 - 98%
Synonym: 4-
CAS Number: 156-41-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H10ClN
Molecular Weight: 155.62
EC Number: 205-853-4
MDL Number: MFCD00008191
Linear Formula: ClC6H4CH2CH2NH2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 60-65 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| density | 1.112 g/mL at 25 °C (lit.) |
| drug control | Új pszichoaktív anyag / New psychoactive substance (Hungary), 78/2022. (XII. 28.) BM rendelet |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H10ClN/c9-8-3-1-7(2- |
| InChI key | SRXFXCKTIGELTI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | NCCc1ccc(Cl)cc1 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 222.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 106 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 60-65 °C/0.1 mmHg (lit.) |
| Density | 1.112 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


