2-Chlorophenothiazine
ALDRICH/C63006 - 97%
Synonym: 2-
CAS Number: 92-39-7
Empirical Formula (Hill Notation): C12H8ClNS
Molecular Weight: 233.72
EC Number: 202-152-5
MDL Number: MFCD00005016
Linear Formula: C12H8ClNS
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C12H8ClNS/c13-8-5-6-12 |
| InChI key | KFZGLJSYQXZIGP-UHFFFAOYSA |
| mp | 195-200 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Clc1ccc2Sc3ccccc3Nc2c1 |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 |
| Precautionary statements | P261 - P272 - P280 - P302 + P352 - P333 + P313 - P362 + P364 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 195-200 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


