3-Chlorophenol
ALDRICH/C62808 - 98%
CAS Number: 108-43-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5ClO
Molecular Weight: 128.56
EC Number: 203-582-6
MDL Number: MFCD00002256
Linear Formula: ClC6H4OH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 214 °C (lit.) |
| density | 1.218 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H5ClO/c7-5-2-1-3-6(8 |
| InChI key | HORNXRXVQWOLPJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 31-34 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Oc1cccc(Cl)c1 |
| Application: | 3-Chlorophenol is generally used in building various polycyclic aromatic systems. It is also employed in palladium-catalyzed coupling reactions to synthesize aryl intermediates in synthetic organic chemistry. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H318 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 20/21/22-51/53 |
| Safety Statements | 28-61 |
| RIDADR | UN 2020 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 248.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 120 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 214 °C (lit.) |
| mp | 31-34 °C (lit.) |
| Density | 1.218 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




