2-Chloro-3-nitrotoluene
ALDRICH/C61984 - 98%
CAS Number: 3970-40-9
Empirical Formula (Hill Notation): C7H6ClNO2
Molecular Weight: 171.58
EC Number: 223-591-9
MDL Number: MFCD00134653
Linear Formula: CH3C6H3(NO2)Cl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 147 °C/25 mmHg (lit.) |
| density | 1.298 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H6ClNO2/c1-5-3-2-4-6 |
| InChI key | XTSGZXRUCAWXKY-UHFFFAOYSA |
| mp | 21 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1cccc(c1Cl)[N+]([O-])=O |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H400 |
| Precautionary statements | P273 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-50 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | UN 2433 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 147 °C/25 mmHg (lit.) |
| mp | 21 °C (lit.) |
| Density | 1.298 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



