4-Chloro-3-nitrobenzoic acid
ALDRICH/C60007 - 98%
CAS Number: 96-99-1
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4ClNO4
Molecular Weight: 201.56
EC Number: 202-550-9
MDL Number: MFCD00007079
Linear Formula: ClC6H3(NO2)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C7H4ClNO4/c8-5-2-1-4(7 |
| InChI key | DFXQXFGFOLXAPO-UHFFFAOYSA |
| mp | 180-183 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1ccc(Cl)c(c1)[N+]( |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 180-183 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


