4-Chloro-3-nitrobenzaldehyde
ALDRICH/C58703 - 98%
CAS Number: 16588-34-4
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4ClNO3
Molecular Weight: 185.56
EC Number: 240-645-7
MDL Number: MFCD00007078
Linear Formula: ClC6H3(NO2)CHO
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C7H4ClNO3/c8-6-2-1-5(4 |
| InChI key | HETBKLHJEWXWBM-UHFFFAOYSA |
| mp | 61-63 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1cc(C=O)ccc1 |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38-43 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 61-63 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


